Kush duhet te aplikoje? Kriteret ne perzgjedhje.

Perderisa ne nuk besojme qe ka ndonje veti a tipar te vetem qe e identifikon kandidatin ideal per UWC, ka disa karakteristika te pergjithshme te cilat mund te gjenden te shume nga studentet qe tashme kane mbaruar UWC.

Nese ju nuk e identifikoni veten me karakteristikat e meposhtme, kjo nuk do te thote qe keni gjasa me te vogla ose se ju duhet te mundoheni te dilni jashte vetvetes gjate procesit te perzgjedhjes, sepse nje nga gjerat qe e dallon shkollen UWC nga shkolla apo organizata te tjera eshte se ne jemi gjithmone ne gjendje t’i pranojme njerezit me ide te ndryshme nga tonat (shih karakteristiken e pare me poshte).

Indien-Unterricht-1024x682

  •  Shumica e nxenesve ne UWC jane mendjehapur dhe ne gjendje te kuptojne qe secili/a ka te drejte te shpreh mendimin e saj/tij pa u gjykuar nga te tjeret.
  • Nxenesit e UWC-se  besojne ne ideale si paqja ne bote, ruajtja e ambientit dhe respekti nderkulturor.
  • Nxenesit e UWC-se preokupohen me problemet dhe konfliktet boterore dhe mundohen te solidarizohen me popujt, grupet apo individet qe jane duke kaluar neper veshtiresi permes organizimeve te ndryshme.

IMG_0601

Aftesite komunikuese dhe shoqerimi me njerezit qe te rrethojne jane nder gjerat qe UWC vlereson me se shumti.

 

Nxenesite e UWC-se i japin rendesi te madhe edhe gjendjes shendetesore dhe pjesemarrjes neper aktivitete sportive.

  • Nxenesit e UWC-se duhet te jene dashamires te paqes dhe iniciator per mbrojtjen e ambientit.
  •  
  • Nxenesit e UWC-se duhet te jene te gatshem per sfida te ndryshme dhe te kene vullnet per t’i tejkaluar ato sfida te cfaredo niveli te jene.
  • Nxenesit e UWC-se duhet te jene te hapur ndaj ideve si mirekuptimi nderkulturor dhe te lejojne vetveten te zhyten ne ujerat e ketij koncepti pasiqe ky eshte celesi per nje jetese sa me te mire ne nje komunitet si UWC me nxenes nga 90 shtete te ndryshme.
  • Nxenesit e UWC-se percjellin mesazhet e tyre per ndonje ceshtje boterore ne menyren me kreative qe ata mund te mendojne.
  • Ana akademike eshte shume e rendesishme per shkollat UWC por anet tjera te UWC-se qe i permendem me larte jane edhe me te rendesishme.

254564_479494022085316_2061754378_n

Krahas listes se mesiperme, aplikantet duhet ta kene parasysh qe nxenesit e UWC-se e vleresojne kreativitetin dhe sidomos origjinalitetin e bashkemoshatareve te tyre.

UWC KOSOVA e vlereson kontributin tuaj per promovimin e shkollave UWC ne Kosove. Prandaj shperndaje kete artikull neper rrjetet sociale (facebook,twitter) me klikim ne butonin SHARE.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s